Folklórna spevácka skupina „Vrbina“

Folklórna skupina VRBINA Folklórna spevácka skupina VRBINA

Členovia na fotografii:
Horný rad zľava: Ján Varo, Milan Letko, František Jaššo, Vladimír Bogdáň, Vojtech Zvalo, Marián Vanko, Peter Slobodník, Ľudovít Galbavý.
Dolný rad zľava: Viera Jaššová, Mária Kristlová, Mária Bányiová, Viera Vrabcová, Marta Vrtáková, Helena Hlavatá, Mária Kajanová, Angela Vanková, Rozália Hercegová.
Dole: Anna Očenášová.


Folklórna spevácka skupina /FSS/„Vrbina“ vznikla začiatkom r. 2015 na stretnutí Združenia priateľov obce Komjatice /ZPOK/. V júni r. 2014 sme začali na podnet riaditeľky Regionálneho osvetového strediska /ROS/ v Nových Zámkoch PhDr. Marty Šimo–Svrčekovej a zberateľa ľudových piesní a vedúceho ľudovej hudby „Ponitran“ Ing. Mariána Járeka zbierať ľudové piesne, ktoré sa spievali v našej obci.

Sedem žien - Mária Bányiová, Rozália Hercegová, Helena Hlavatá, Mária Kajanová, Angela Vanková, Viera Vrabcová a Marta Vrtáková, neúnavnou  a mravčou prácou  zozbieralo 350 piesní, ktoré zaznamenal a znotoval Marián  Járek. Piesne v komjatickom nárečí boli vydané pod názvom „Zbierka slovenských ľudových piesní z obce Komjatice“.

Marián Járek je nadšencom a zanieteným propagátorom hudobnej ľudovej tvorivosti. Folkloristike sa venuje celý život ako pedagóg, zberateľ  a  interpret. Doteraz vydal niekoľko desiatok zbierok slovenských ľudových piesní, hlavne z regiónu Nitry, Tekova a Hontu.

Pri hľadaní sme vychádzali z vlastných poznatkov, záznamov a z pamätí starých ľudí. Najviac piesní naspievala 91- ročná pani Anna Očenášová, r. Buranská. Ďakujeme jej za ochotu a trpezlivosť.     Spievali sme s radosťou a chuťou. Išlo nám to! Rozhodli sme sa vystúpiť pred verejnosťou. Naše piesne v nárečí oslovili obecenstvo, páčili sa! Hneď sa k nám pridalo 9 mužov - Vladimír Bogdáň, Ľudovít Galbavý, Ján Hano, František Jaššo, Milan Letko, Peter Slobodník, Marián Vanko, Ján Varo, Vojtech Zvalo a 2 ženy Viera  Jaššová a Mária Kristlová. Schádzame sa raz - dvakrát do týždňa. Organizačne  FSS vedie Ing. Viera Vrabcová, predsedníčka ZPOK, po odbornej stránke, hudobno-speváckej Vojtech Zvalo, bývalý učiteľ hudobnej výchovy, pracovník odboru kultúry na Okresnom národnom výbore v Nových Zámkoch a dlhoročný  dirigent  spevokolu Miestneho odboru Matice slovenskej v Nových Zámkoch.

Zhotovili sme si pôvodné „komňacké kroje“  podľa dobových fotografií (najstaršia je z r. 1860, poskytnutá Ústavom etnológie SAV v Bratislave), podľa zachovaných krojov a podľa spomienok starších žien.

Cieľom FSS Vrbina je obnoviť a zachovať bohatý repertoár piesní, ktoré si naši predkovia spievali pri rozličných rodinných udalostiach, prácach na poliach, vo vinohradoch, či len tak pri radostných stretnutiach celých rodín. Posedenia pri krčahu boli známe piesňami v podaní plných krásnych mužských hlasov. Ozývali sa z hajlochov i pivníc. Bol to prejav radosti a úcty ku “komňackému“vínku. Bolo korunou ich lopotenia, strachu pred zamrznutím, chorobami, „kmínmi“ . Tešili sa sudom plným dobrého moku.

Spev a smiech omladiny sa niesol  ulicami počas teplých večerov. Sedávali na jarkoch, „mostekoch“, lavičkách pred domami.

Neviem, či by sa dnes dokázali mladí ľudia zabávať spievaním piesní zo súčasných hudobných žánrov, bez hudobného nástroja?

Spoločný spev navodzuje priateľstvá, spája a obnovuje popretŕhané vzťahy. Poteší dušu človeka, robí ho lepším. Počas spoločného spievania si i my zažartujeme, zasmejeme sa. Po dvoch, troch hodinách strávených spevom sa rozchádzame spokojnejší. Myseľ i duša je očistená, oddýchnutá, šťastná. Je vari lepšej psychohygieny než je spev?

Naším zámerom je spievať na rôznych kultúrnych podujatiach a tak šíriť krásu mäkkého komjatického nárečia, ukrytú v textoch i pekné melódie našich pesničiek.

Tiež by sme radi naše piesne naučili spievať učiteľov. Mohli by ich spievať so žiakmi a spoločne tak vyvolávať dobré emócie a nadobúdať vzťah k ľudovým piesňam a k nášmu regiónu.

Veríme, že toto naše posolstvo bude prijaté a dedičstvo našich otcov bude zachované a šírené ďalej.

Dňa 10.4.2016 sme slávnostne uviedli do života zborník "Slovenské ľudové piesne z obce Komjatice". Na slávnosti sa slovom a piesňami predstavila FSS Vrbina, FSS Komjatičanka a spevácky súbor Nádej Komjatice.
Zborník je k dispozícii po 5,- EUR.

Naše pódiové vystúpenia sme začali v r. 2015, keď sme sa 27.11. zúčastnili xx. ročníka Ozvien Matice slovenskej v Šuranoch.

V r. 2016 - v júni sme boli na folklórnych slávnostiach v obci Maňa. Dňa 20.8.2016 sme sa na národnom výstavisku Agrokomplex v Nitre predstavili 20 minútovým programom piesní a na slávnostnej prehliadke sme predstavili pracovné a slávnostné mužské a ženské kroje z našej obce. Dňa 1.9.2016 sme mali hodinové vystúpenie na Termálnom kúpalisku v Podhájskej, v obci Cabaj Čápor sme spievali na ukončení kultúrneho leta.
Dňa 22.10. sme sa v obci Cabaj-Čápor Salaš zúčastnili propagačnej akcie mikroregiónu CEDRON - združenia obcí. Koncom roka, 23.11.2016 sme sa zúčastnili propagačnej akcie Regionálneho združenia obcí CEDRON na Bratislavskom hrade v priestoroch SNR, kde sme výstavkou zborníka "Slovenské ľudové piesne z obce Komjatice".

V r. 2017 sme sa spolupodieľali na nahrávke a vydaní CD - nosiča "Vrbina folklórna spevácka skupina Komjatice I." s nahrávkou 28 piesní. CD - čko vydala firma CD Karolko. Redaktori RTVS Rádio Regina Mirka Záhumenská a Miloš Krmíček uviedli naše CD v relácii "Zahrajte na túto" 24.8.2017.

V r. 2018 sme sa zúčastnili na otvorení kultúrneho leta v obci Poľný Kesov organizovaného 23. júna Krajským osvetovým strediskom v Nitre. V auguste sme mali hodinové vystúpenie pre hostí Termálneho kúpaliska Podhájska. Na požiadanie Ing. Martiny Kelemenovej, vedúcej Detského folklórneho súboru "Mladosť" Komjatice na ich sústredení 6.9.2018 v Trávnici sme besedovali s deťmi o histórii Komjatíc, folklóre, škole a pod. Zároveň sme im spievali staré detské pesničky, prekáračky, posmievačky a ukázali sme im naše pracovné, slávnostné, mužské a ženské kroje.
Dňa 8.9.2018 sme sa zúčastnili III. regionálneho jesenného jarmoku CEDRON v Jatove.
Dňa 25.10.2018 sme vystúpili na XII. ročníku okresnej prehliadky speváckych súborov Jednoty dôchodcov na Slovensku.

Okrem tohokaždý rok vystupujeme na akciách a slávnostich v našej obci - na fašiangoch, stavaní mája, hodových slávnostiach, výročných členských schôdzach Jednoty dôchodcov Slovenska, Slovenského zväzu zdravotne postihnutých v Komjaticiach, dni úcty k starším organizovaných starostom obce a pod.

V súčasnosti sú našimi členmi:Richard Smatana - harmonika, Štefan Velčický, Ing. Viera Vrabcová - vedúca FSS, Rozália Hercegová, Mária Kajanová, Mgr. Viera Jaššová, Mária Kristlová, Elena Hlavatá, Mária Vrtáková, Anna Nováková, Lýdia Cagáňová, Terézia Révayová, Katarína Smatanová.

Spracovala: Ing.Viera Vrabcová

 

„V r b i n a“ v Komjaticiach časť chotára južne od Šurianskej ulice, vymedzeného riekou Nitrou, na juhu chotárnou časťou Kúty a na západe železničnou traťou Nitra - Nové Zámky vo výmere 14,23 ha.

Obec vysadila lúku vŕbami v pravidelných radoch, ktoré i s pozemkami pridelila jednotlivým rodinám do vlastníctva. Na jeseň chlapi orezávali vŕby “na hlavu“ a prútie využívali cez zimu na pletenie košíkov, košov na „ krmu pre lichvu „ , husacích košov, kloniek pre kvočky s kuriatkami, na vypletanie plotov a košinových stien hospodárskych „stavaní – pájt“.

Trávu vo vrbine spásal dobytok, kozy, husi, kačice a prasce z celej dediny, ktoré sem vyháňali každé ráno obecní pastieri.
V rieke bol dostatok vody na napájanie. Vo vode pri brehu gazdovia zakliesňovali konármi snopy konopí, ktoré sa v lete močili až do ich spracovania na kúdeľ a potom na tkanie konopného plátna.

Nízkopoloženú „Vrbinu“ zalievali viackrát do roka vody rieky podľa zrážok v jej povodí. Po opadnutí rieky Komjatičania podberali do prútených košov ryby uväznené v plytkej vode.

Vo „Vrbine“ bol mäkkučký koberec trávy so sedmokráskami, púpavami a inými lúčnymi kvetmi, z ktorých sme si my, dievčence vili venčeky. Pásli sme húsatká, chlapci kravy.
Kúpali sme sa tu, hrali sme sa, naháňali bez dozoru, džavotajúc, celé prázdniny, ba vlastne od jari do jesene. Nuž a v zime sme sa šmýkali, korčuľovali a  uzimení hrali hokej.

Vŕby obývali nekonečné kŕdle spevavého vtáctva, v dutinách hniezdili sovy a preletovali pestrofarebné dudky. Vysoko v korunách hniezdili „kršáci“.

V šesťdesiatych rokoch minulého storočia „Vrbina“ prešla pod štátne lesy, ktoré túto chotárnu časť obce doteraz využívajú na intenzívne pestovanie a ťažbu topoľového dreva. Deti tu už nešantia, nevijú venčeky, idyla zanikla, ostal už len virtuálny život bez telesného pohybu pri počítačoch, mobilných telefónoch a televízoroch.


 

Hymna FSS "Vrbina"
1. /:Vrbina, vrbina,
zelená vrbina,:/
/:ďe zme sa hrávali
zrána do večera.:/
2. Ďe zme sa hrávali,
pesňički spívali,
pesnički komňacké
dočilku ostali.
3. Ňeská ích spívame,
radosť s toho máme,
spíva ích "Vrbina",
komňacká skupina.
Text: Mgr. Katarína Lovásová, r. Kanásová
Nápev:
(Mala som, mala som,
tulipán za pásom...)

Prvá fotografia vo fotoalbume zachytáva KOMJATIČANOV v tradičnom dobovom oblečení, fotografia je z roku okolo 1860, z fotografie sa čerpalo pri návrhu krojov pre členov FSS Vrbina. Na ostatných fotografiách sa nachádza „V r b i n a“ v Komjaticiach časť chotára južne od Šurianskej ulice, vymedzeného riekou Nitrou, na juhu chotárnou časťou Kúty a na západe železničnou traťou Nitra - Nové Zámky.

Máte otázky? Obráťte sa na nás, radi Vám pomôžeme.

+421 35 659 12 13 · info@komjatice.sk